Vishay/Sprague M39003/03-4070/HSD
M39003/03-4070/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4070/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4070/HSD.pdf
Availability of M39003/03-4070/HSD
QUANTITY
M39003/03-4070/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4070/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4070/HSD
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4070/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-4070/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4070/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-4070/HSD
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN LINE W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf