Vishay/Sprague M39003/09-0013/TR
M39003/09-0013/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0013/TR
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0013/TR.pdf
Availability of M39003/09-0013/TR
QUANTITY
M39003/09-0013/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0013/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0013/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0013/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0013/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0013/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0013/TR
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 500MA 35-LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS FLAT 28-26AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
PC612 MESSERLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf