Vishay/Sprague M39003/09-0038/HSD
M39003/09-0038/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0038/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0038/HSD.pdf
Availability of M39003/09-0038/HSD
QUANTITY
M39003/09-0038/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0038/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0038/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0038/HSD
Related LinksM39003/09, M39003/09-0038/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0038/HSD Details Description
Related parts for M39003/09-0038/HSD
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf