Vishay/Sprague M39003/09-0060
M39003/09-0060 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0060
Brief Description
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0060.pdf
Availability of M39003/09-0060
QUANTITY
M39003/09-0060 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0060
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0060
Related LinksM39003/, M39003/09-0060 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0060 Details Description
Related parts for M39003/09-0060
MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK datasheet.pdf
LUBRICATOR HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2.74 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf