Vishay/Sprague M39003/09-0068/TR
M39003/09-0068/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0068/TR
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0068/TR.pdf
Availability of M39003/09-0068/TR
QUANTITY
M39003/09-0068/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0068/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0068/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0068/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0068/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0068/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0068/TR
IC FRACTION-N FREQ SYNTH 20LFCSP datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/4 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM DC2W-NO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 10WSON datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 115V datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf