Vishay/Sprague M39003/09-0073H
M39003/09-0073H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0073H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0073H.pdf
Availability of M39003/09-0073H
QUANTITY
M39003/09-0073H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0073H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0073H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0073H
Related LinksM39003/, M39003/09-0073H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0073H Details Description
Related parts for M39003/09-0073H
RES ARRAY 7 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 75.9 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 125V datasheet.pdf