Vishay/Sprague M39003/09-0118/TR
M39003/09-0118/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0118/TR
Brief Description
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0118/TR.pdf
Availability of M39003/09-0118/TR
QUANTITY
M39003/09-0118/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0118/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0118/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0118/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0118/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0118/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0118/TR
IC REG LDO ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 6.6A 15 MOHM TH datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 1.2A 6-MLF datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 20POS .8MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW 1005 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 75MA 2.8 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 25 M 18" YEL M7 A174 datasheet.pdf