Vishay/Sprague M39003/09-0138/TR
M39003/09-0138/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0138/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0138/TR.pdf
Availability of M39003/09-0138/TR
QUANTITY
M39003/09-0138/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0138/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0138/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0138/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0138/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0138/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0138/TR
DSUB CABL-AFN15K/ AE15M / X datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3065SOBCKG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC 214AB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 55MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf