Vishay/Sprague M39003/09-0248/TR
M39003/09-0248/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0248/TR
Brief Description
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0248/TR.pdf
Availability of M39003/09-0248/TR
QUANTITY
M39003/09-0248/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0248/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0248/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0248/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0248/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0248/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0248/TR
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ACCELEROMETER 1.5G XYZ 14-LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FERRULE GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A 125V datasheet.pdf