Vishay/Sprague M39003/09-0311/HSD
M39003/09-0311/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0311/HSD
Brief Description
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0311/HSD.pdf
Availability of M39003/09-0311/HSD
QUANTITY
M39003/09-0311/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0311/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0311/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0311/HSD
Related LinksM39003/09, M39003/09-0311/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0311/HSD Details Description
Related parts for M39003/09-0311/HSD
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE RESET 125MA 30V 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf