Vishay/Sprague M39003/09-0370/TR
M39003/09-0370/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0370/TR
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0370/TR.pdf
Availability of M39003/09-0370/TR
QUANTITY
M39003/09-0370/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0370/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0370/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0370/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0370/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0370/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0370/TR
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 1CH 42TQFN datasheet.pdf
PAC-S400-RV12 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN SKT 8-ROW datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf