Vishay/Sprague M39003/09-2009/TR
M39003/09-2009/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-2009/TR
Brief Description
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-2009/TR.pdf
Availability of M39003/09-2009/TR
QUANTITY
M39003/09-2009/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-2009/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-2009/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-2009/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-2009/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-2009/TR Details Description
Related parts for M39003/09-2009/TR
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 135V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 61.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-24AWG CRIMP 30AU datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 910 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 24000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf