Vishay/Sprague M39003/09-3017H
M39003/09-3017H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3017H
Brief Description
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3017H.pdf
Availability of M39003/09-3017H
QUANTITY
M39003/09-3017H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3017H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3017H
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3017H
Related LinksM39003/, M39003/09-3017H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3017H Details Description
Related parts for M39003/09-3017H
6 CONTACT PLUG W/PIN INSERT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 3POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf