Vishay/Sprague M39003/09-3025
M39003/09-3025 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3025
Brief Description
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3025.pdf
Availability of M39003/09-3025
QUANTITY
M39003/09-3025 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3025
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3025
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3025
Related LinksM39003/, M39003/09-3025 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3025 Details Description
Related parts for M39003/09-3025
MOSFET N-CH 800V 9A TO-247 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 300W TO268 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CNN HEADR BRKWAY .100 1POS STR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5.9A SOT-23 datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf