Vishay/Sprague M39003/09-3061/TR
M39003/09-3061/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3061/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3061/TR.pdf
Availability of M39003/09-3061/TR
QUANTITY
M39003/09-3061/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3061/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3061/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3061/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-3061/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3061/TR Details Description
Related parts for M39003/09-3061/TR
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf