Vishay/Sprague M39003/09-3062/HSD
M39003/09-3062/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3062/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3062/HSD.pdf
Availability of M39003/09-3062/HSD
QUANTITY
M39003/09-3062/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3062/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3062/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3062/HSD
Related LinksM39003/09, M39003/09-3062/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3062/HSD Details Description
Related parts for M39003/09-3062/HSD
JUMPER-H1502TR/A2015B/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 16A 50V TO-220AB datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf