Vishay/Sprague M39003/09-3062/TR
M39003/09-3062/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3062/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3062/TR.pdf
Availability of M39003/09-3062/TR
QUANTITY
M39003/09-3062/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3062/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3062/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3062/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-3062/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3062/TR Details Description
Related parts for M39003/09-3062/TR
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 95A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V SC89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf