Vishay/Sprague M39003/09-4062
M39003/09-4062 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-4062
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-4062.pdf
Availability of M39003/09-4062
QUANTITY
M39003/09-4062 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-4062
Internal Part NumberEIS-M39003/09-4062
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-4062
Related LinksM39003/, M39003/09-4062 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-4062 Details Description
Related parts for M39003/09-4062
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
RD 13/09 datasheet.pdf
IC QUAD PLL FOR DTV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf