Vishay/Sprague M39006/09-8256
M39006/09-8256 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/09-8256
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39006/09-8256.pdf
Availability of M39006/09-8256
QUANTITY
M39006/09-8256 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/09-8256
Internal Part NumberEIS-M39006/09-8256
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSilver Case Wet Tantalum 02/Dec/2014
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/09, CLR65
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/09-8256
Related LinksM39006/, M39006/09-8256 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/09-8256 Details Description
Related parts for M39006/09-8256
DIP CABLE - CDP14G/AE14G/CDP14G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WOL datasheet.pdf
IC CAN TXRX HI-SPEED 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
36AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf