Vishay/Sprague M39006/09-8289
M39006/09-8289 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/09-8289
Brief Description
CAP TANT 180UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
M39006/09-8289.pdf
Availability of M39006/09-8289
QUANTITY
M39006/09-8289 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/09-8289
Internal Part NumberEIS-M39006/09-8289
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/09-8289
Related LinksM39006/, M39006/09-8289 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/09-8289 Details Description
Related parts for M39006/09-8289
CAP CER 1000PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 630MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN DSUB SOLDER CUP datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 3PIN PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf