Vishay/Sprague M39006/09-8666
M39006/09-8666 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/09-8666
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39006/09-8666.pdf
Availability of M39006/09-8666
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M39006/09-8666 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/09-8666
Internal Part NumberEIS-M39006/09-8666
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM39006/09,21 P and R Series 05/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSilver Case Wet Tantalum 02/Dec/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/09, CLR65
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/09-8666
Related LinksM39006/, M39006/09-8666 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/09-8666 Details Description
Related parts for M39006/09-8666
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SOIC datasheet.pdf
RES .36 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 300MA 30V datasheet.pdf
IC LATCH CMOS H-S TSOT-23 datasheet.pdf
CONN SPLICE 1500-5000 CMA datasheet.pdf
RES 24 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf