Vishay/Sprague M39006/21-0292
M39006/21-0292 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/21-0292
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39006/21-0292.pdf
Availability of M39006/21-0292
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M39006/21-0292 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/21-0292
Internal Part NumberEIS-M39006/21-0292
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM39006/09,21 P and R Series 05/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSilver Case Wet Tantalum 02/Dec/2014
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/21, CLR69
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT2
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/21-0292
Related LinksM39006/, M39006/21-0292 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/21-0292 Details Description
Related parts for M39006/21-0292
FIXED IND 220UH 500MA 760 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN 5POLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
1.2875 V Micropower, Shunt Voltage Reference IC datasheet.pdf