Vishay/Sprague M39006/22-0251
M39006/22-0251 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0251
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10% 8V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0251.pdf
Availability of M39006/22-0251
QUANTITY
M39006/22-0251 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0251
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT2
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0251
Related LinksM39006/, M39006/22-0251 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0251 Details Description
Related parts for M39006/22-0251
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 250V 10KA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 320W 16A M174 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf