Vishay/Sprague M39006/22-0569H
M39006/22-0569H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0569H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 25UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0569H.pdf
Availability of M39006/22-0569H
QUANTITY
M39006/22-0569H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0569H
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0569H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT2
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0569H
Related LinksM39006/, M39006/22-0569H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0569H Details Description
Related parts for M39006/22-0569H
IDC CABLE- ASS60A/ AE60M / APR60 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC GPS RECEIVER L1 BAND 28TQFN datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FR BELDEN 1694A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf