Vishay/Sprague M39006/22-0600H
M39006/22-0600H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0600H
Brief Description
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0600H.pdf
Availability of M39006/22-0600H
QUANTITY
M39006/22-0600H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0600H
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0600H
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance140µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT4
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0600H
Related LinksM39006/, M39006/22-0600H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0600H Details Description
Related parts for M39006/22-0600H
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN CODING MALE KEY Z-PACK 2MM datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf