Vishay/Sprague M39006/25-0074
M39006/25-0074 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/25-0074
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39006/25-0074.pdf
Availability of M39006/25-0074
QUANTITY
M39006/25-0074 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/25-0074
Internal Part NumberEIS-M39006/25-0074
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/25, CLR81
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT1
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/25-0074
Related LinksM39006/, M39006/25-0074 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/25-0074 Details Description
Related parts for M39006/25-0074
IC 4.125V NO PBR 15% SOT223 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 8POS datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 9X26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 3A SOD64 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 8A HOLD datasheet.pdf