Amphenol Aerospace Operations M39029/58-363
M39029/58-363 picture photo
Mfg. Part Number
M39029/58-363
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONT PIN CRMP 20-24AWG SZ 20 PWR
Datasheet Download
M39029/58-363.pdf
Availability of M39029/58-363
QUANTITY
M39029/58-363 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39029/58-363
Internal Part NumberEIS-M39029/58-363
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationM39029 Contact 16/Mar/2011
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesMilitary, MIL-C-39029
PackagingBulk
Pin or SocketPin
Type-
Size20
Wire Gauge20-24 AWG
Contact TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39029/58-363
Related LinksM39029, M39029/58-363 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M39029/58-363 Details Description
Related parts for M39029/58-363
MOSFET N-CH 100V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
RES 54 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf