Amphenol Aerospace Operations M39029/60-367
M39029/60-367 picture photo
Mfg. Part Number
M39029/60-367
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT PIN CRIMP COAX SIZE 8
Datasheet Download
M39029/60-367.pdf
Availability of M39029/60-367
QUANTITY
M39029/60-367 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39029/60-367
Internal Part NumberEIS-M39029/60-367
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesMilitary, MIL-C-39029
PackagingBulk
Pin or SocketCoax, Socket Center, Assembly
TypeCoaxial
Size8
Wire GaugeRG-180
Contact TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39029/60-367
Related LinksM39029, M39029/60-367 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M39029/60-367 Details Description
Related parts for M39029/60-367
FIXED IND 39UH 11.4A 22 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 32K FLASH 2K SRAM 28SSOP datasheet.pdf
IC COUNTR DECADE U/D SYNC 16SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
INSULATION PUNCH 244224DWG datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf