3M M3AMK-1018J
M3AMK-1018J picture photo
Mfg. Part Number
M3AMK-1018J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MCG10K
Datasheet Download
M3AMK-1018J.pdf
Availability of M3AMK-1018J
QUANTITY
M3AMK-1018J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3AMK-1018J
Internal Part NumberEIS-M3AMK-1018J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesStrain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3AMK-1018J
Related LinksM3AMK, M3AMK-1018J Datasheet, 3M Distributor
M3AMK-1018J Details Description
Related parts for M3AMK-1018J
FUSE 1400A 1100V 3TN/110 AR datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 1:14 3.3V 52-LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 463W MTP datasheet.pdf