3M M3CCA-2018R
M3CCA-2018R picture photo
Mfg. Part Number
M3CCA-2018R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MKC20A/MC20M/MKC20A
Datasheet Download
M3CCA-2018R.pdf
Availability of M3CCA-2018R
QUANTITY
M3CCA-2018R Order Process
Ship out your order
Specifications of M3CCA-2018R
Internal Part NumberEIS-M3CCA-2018R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3CCA-2018R
Related LinksM3CCA, M3CCA-2018R Datasheet, 3M Distributor
M3CCA-2018R Details Description
Related parts for M3CCA-2018R
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf