3M M3DRK-6006J
M3DRK-6006J picture photo
Mfg. Part Number
M3DRK-6006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MPR60K
Datasheet Download
M3DRK-6006J.pdf
Availability of M3DRK-6006J
QUANTITY
M3DRK-6006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3DRK-6006J
Internal Part NumberEIS-M3DRK-6006J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3DRK-6006J
Related LinksM3DRK, M3DRK-6006J Datasheet, 3M Distributor
M3DRK-6006J Details Description
Related parts for M3DRK-6006J
LAMP INCAND T-1 BI-PIN BASE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER SAW 1.57542GHZ SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 290MA 3.4 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/FX-CWDM-SM1330- datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf