3M M3FFK-6006J
M3FFK-6006J picture photo
Mfg. Part Number
M3FFK-6006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MCF60K/MC60G/MCF60K
Datasheet Download
M3FFK-6006J.pdf
Availability of M3FFK-6006J
QUANTITY
M3FFK-6006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3FFK-6006J
Internal Part NumberEIS-M3FFK-6006J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeCard Edge to Card Edge
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesFlange
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3FFK-6006J
Related LinksM3FFK, M3FFK-6006J Datasheet, 3M Distributor
M3FFK-6006J Details Description
Related parts for M3FFK-6006J
CONVERTR 12V CONVERTR 2.5A 36-75 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 1200V TO-247 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 365POS GOLD datasheet.pdf
78P M HD PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf