3M M3FFK-6440K
M3FFK-6440K picture photo
Mfg. Part Number
M3FFK-6440K
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MCF64K/MC64F/MCF64K
Datasheet Download
M3FFK-6440K.pdf
Availability of M3FFK-6440K
QUANTITY
M3FFK-6440K Order Process
Ship out your order
Specifications of M3FFK-6440K
Internal Part NumberEIS-M3FFK-6440K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeCard Edge to Card Edge
Number of Positions64
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.34' (1.02m)
FeaturesFlange
ColorMultiple, Twisted Pair (Flat)
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3FFK-6440K
Related LinksM3FFK, M3FFK-6440K Datasheet, 3M Distributor
M3FFK-6440K Details Description
Related parts for M3FFK-6440K
CONN HEADER 3POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 370PF 15KV N4700 DISK datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 54MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.15A SYNC 8TDFN datasheet.pdf