3M M3GGK-1606R
M3GGK-1606R picture photo
Mfg. Part Number
M3GGK-1606R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MCS16K/MC16M/MCS16K
Datasheet Download
M3GGK-1606R.pdf
Availability of M3GGK-1606R
QUANTITY
M3GGK-1606R Order Process
Ship out your order
Specifications of M3GGK-1606R
Internal Part NumberEIS-M3GGK-1606R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeCard Edge to Card Edge
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesFlange
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3GGK-1606R
Related LinksM3GGK, M3GGK-1606R Datasheet, 3M Distributor
M3GGK-1606R Details Description
Related parts for M3GGK-1606R
IC ADC 12BIT SGL 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
FUSE DRAWER PLASTIC 6.3X32MM WHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS SKT datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 68PGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.2A 120 MOHM datasheet.pdf
3300UF 16V 12,5X20 datasheet.pdf