3M M3KKK-6006J
M3KKK-6006J picture photo
Mfg. Part Number
M3KKK-6006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MPK60K/MC60G/MPK60K
Datasheet Download
M3KKK-6006J.pdf
Availability of M3KKK-6006J
QUANTITY
M3KKK-6006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3KKK-6006J
Internal Part NumberEIS-M3KKK-6006J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRibbon Cable Assemblies
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePlug to Plug
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3KKK-6006J
Related LinksM3KKK, M3KKK-6006J Datasheet, 3M Distributor
M3KKK-6006J Details Description
Related parts for M3KKK-6006J
TRIAC SENS GATE 200V 8A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
2POS PLUG HOUS DYE IN BLUE datasheet.pdf
TRANS NPN 350W 960MHZ-1215MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf