3M M3TMK-1018J
M3TMK-1018J picture photo
Mfg. Part Number
M3TMK-1018J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MSD10K/MC10G/MCG10K
Datasheet Download
M3TMK-1018J.pdf
Availability of M3TMK-1018J
QUANTITY
M3TMK-1018J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3TMK-1018J
Internal Part NumberEIS-M3TMK-1018J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key (Socket); Strain Relief (Card Edge)
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3TMK-1018J
Related LinksM3TMK, M3TMK-1018J Datasheet, 3M Distributor
M3TMK-1018J Details Description
Related parts for M3TMK-1018J
CONN BACKSHLL 50POS .8MM 6PC KIT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 2KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
ANT OMNI PH NMO 340-360MHZ datasheet.pdf
POS TRANS-ELEMENT & BRACKET ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf