Harwin Inc. M40-3011246
M40-3011246 picture photo
Mfg. Part Number
M40-3011246
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
SIL MALE VERT SHROUDED HEADER
Datasheet Download
M40-3011246.pdf
Availability of M40-3011246
QUANTITY
M40-3011246 Order Process
Ship out your order
Specifications of M40-3011246
Internal Part NumberEIS-M40-3011246
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM40
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M40-3011246
Related LinksM40-3, M40-3011246 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M40-3011246 Details Description
Related parts for M40-3011246
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 105MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS .6MM FH 5H SMD datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.0" DIA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf