Vishay Spectrol M43P202KB40
M43P202KB40 picture photo
Mfg. Part Number
M43P202KB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
M43P202KB40.pdf
Availability of M43P202KB40
QUANTITY
M43P202KB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M43P202KB40
Internal Part NumberEIS-M43P202KB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series43
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.189" Face x 0.748" L (6.40mm x 4.80mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M43P202KB40
Related LinksM43P2, M43P202KB40 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
M43P202KB40 Details Description
Related parts for M43P202KB40
CONN BRACKET END TERMINAL TS35 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 11A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 420MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
4/0 LUG 3/8 STUD ID.625 UNPLTD S datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RFSW,S,030,FR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf