Micron Technology M45PE10S-VMN6P
M45PE10S-VMN6P picture photo
Mfg. Part Number
M45PE10S-VMN6P
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SOIC
Datasheet Download
M45PE10S-VMN6P.pdf
Availability of M45PE10S-VMN6P
QUANTITY
M45PE10S-VMN6P Order Process
Ship out your order
Specifications of M45PE10S-VMN6P
Internal Part NumberEIS-M45PE10S-VMN6P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTube Packaging Update 14/Jul/2015
Tube Packaging Revision 22/Jul/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size1M (128K x 8)
Speed75MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M45PE10S-VMN6P
Related LinksM45PE10, M45PE10S-VMN6P Datasheet, Micron Technology Distributor
M45PE10S-VMN6P Details Description
Related parts for M45PE10S-VMN6P
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP -48V 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 10K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf