ST M48T35AV-10MH1F
M48T35AV-10MH1F picture photo
Mfg. Part Number
M48T35AV-10MH1F
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH
Datasheet Download
M48T35AV-10MH1F.pdf
Availability of M48T35AV-10MH1F
QUANTITY
M48T35AV-10MH1F Order Process
Ship out your order
Specifications of M48T35AV-10MH1F
Internal Part NumberEIS-M48T35AV-10MH1F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsM48T35AV View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package936
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
SeriesTimekeeper®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesLeap Year
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)2mA @ 3V ~ 3.6V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Supplier Device Package28-SOH
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M48T35AV-10MH1F
Related LinksM48T35A, M48T35AV-10MH1F Datasheet, ST Distributor
M48T35AV-10MH1F Details Description
Related parts for M48T35AV-10MH1F
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
10 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
ACCES METAL CABLE SEAL NORMAL P datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf