Harwin Inc. M50-3150742
M50-3150742 picture photo
Mfg. Part Number
M50-3150742
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
7+7 DIL LOW PROFILE SMT SOCKET
Datasheet Download
M50-3150742.pdf
Availability of M50-3150742
QUANTITY
M50-3150742 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-3150742
Internal Part NumberEIS-M50-3150742
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesArcher M50
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.085" (2.16mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
FeaturesBoard Guide
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-3150742
Related LinksM50-3, M50-3150742 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-3150742 Details Description
Related parts for M50-3150742
CER RESONATOR 24.0MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 50MA SOT523 datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 25 V datasheet.pdf