Harwin Inc. M50-3603042
M50-3603042 picture photo
Mfg. Part Number
M50-3603042
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
30+30 DIL SMT PIN HDR
Datasheet Download
M50-3603042.pdf
Availability of M50-3603042
QUANTITY
M50-3603042 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-3603042
Internal Part NumberEIS-M50-3603042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesArcher M50
PackagingBulk
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-3603042
Related LinksM50-3, M50-3603042 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-3603042 Details Description
Related parts for M50-3603042
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC PWR W/MOSFET HS 56-TQFN datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 1A (Switch) Lighting 8-SO datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 10CR 36" datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" YEL JACKP NI datasheet.pdf