| Internal Part Number | EIS-M50-4803345 | |
| Standard Package | 26 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Archer M50 | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Shrouded | |
| Number of Positions | 66 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Molding Height Above Board | 0.222" (5.65mm) | |
| Contact Mating Length | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | M50-4803345 | |
| Related Links | M50-4, M50-4803345 Datasheet, Harwin Inc. Distributor | |
 | 62813-1 | Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp | datasheet.pdf | |