Crydom M5010045V
M5010045V picture photo
Mfg. Part Number
M5010045V
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE POWER 100A 1200V AC SW
Datasheet Download
M5010045V.pdf
Availability of M5010045V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M5010045V Order Process
Ship out your order
Specifications of M5010045V
Internal Part NumberEIS-M5010045V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
Structure1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)100A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A @ 60Hz