Crydom M50100SB1000
M50100SB1000 picture photo
Mfg. Part Number
M50100SB1000
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE POWER 100A 1000V BRIDGE
Datasheet Download
M50100SB1000.pdf
Availability of M50100SB1000
QUANTITY
M50100SB1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50100SB1000
Internal Part NumberEIS-M50100SB1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)100A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50100SB1000
Related LinksM50100, M50100SB1000 Datasheet, Crydom Distributor
M50100SB1000 Details Description
Related parts for M50100SB1000
REGULTR 2.5V 8A 14 PIN VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
26500 41C 41#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 16 V datasheet.pdf