Crydom M50100TB1000
M50100TB1000 picture photo
Mfg. Part Number
M50100TB1000
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE PWR 100A 1000V 3PH BRIDGE
Datasheet Download
M50100TB1000.pdf
Availability of M50100TB1000
QUANTITY
M50100TB1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50100TB1000
Internal Part NumberEIS-M50100TB1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelM50 TB Series.satM50 TB Series.dwgM50 TB Series.stp
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)100A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50100TB1000
Related LinksM50100, M50100TB1000 Datasheet, Crydom Distributor
M50100TB1000 Details Description
Related parts for M50100TB1000
RES SMD 392 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE RF DUAL 100V 140MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
ADJ. CAM ASSY. datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf