Crydom M5060SB400
M5060SB400 picture photo
Mfg. Part Number
M5060SB400
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE POWER 60A 400V BRIDGE
Datasheet Download
M5060SB400.pdf
Availability of M5060SB400
QUANTITY
M5060SB400 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5060SB400
Internal Part NumberEIS-M5060SB400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)60A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5060SB400
Related LinksM5060, M5060SB400 Datasheet, Crydom Distributor
M5060SB400 Details Description
Related parts for M5060SB400
CONN RECEPT PIN .015-.022" .140" datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 50V ITO220AB datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 50W TO204AD datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf