Crydom M5060SB400
M5060SB400 picture photo
Mfg. Part Number
M5060SB400
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE POWER 60A 400V BRIDGE
Datasheet Download
M5060SB400.pdf
Availability of M5060SB400
QUANTITY
M5060SB400 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5060SB400
Internal Part NumberEIS-M5060SB400
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)60A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5060SB400
Related LinksM5060, M5060SB400 Datasheet, Crydom Distributor
M5060SB400 Details Description
Related parts for M5060SB400
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
4065-27 CUT OFF DIE BLADE datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 14 POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 3A SOD64 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf