Crydom M5060THA1200
M5060THA1200 picture photo
Mfg. Part Number
M5060THA1200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 60A
Datasheet Download
M5060THA1200.pdf
Availability of M5060THA1200
QUANTITY
M5060THA1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5060THA1200
Internal Part NumberEIS-M5060THA1200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration3 Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 50A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5060THA1200
Related LinksM5060T, M5060THA1200 Datasheet, Crydom Distributor
M5060THA1200 Details Description
Related parts for M5060THA1200
IC CTRLR PFC/PWM 67/134KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf