Micron Technology M50FLW040AK5G
M50FLW040AK5G picture photo
Mfg. Part Number
M50FLW040AK5G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32PLCC
Datasheet Download
M50FLW040AK5G.pdf
Availability of M50FLW040AK5G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M50FLW040AK5G Order Process
Ship out your order
Specifications of M50FLW040AK5G
Internal Part NumberEIS-M50FLW040AK5G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size4M (512K x 8)
Speed33MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (11.35x13.89)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50FLW040AK5G
Related LinksM50FLW, M50FLW040AK5G Datasheet, Micron Technology Distributor
M50FLW040AK5G Details Description
Related parts for M50FLW040AK5G
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC SRAM 12MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.54A 207.6 MOHM datasheet.pdf